1973

W roku 1973 ukazał się ostatni w pełni czarno-biały rocznik Świata Młodych. Jeśli chodzi o komiksy, to upłynął on pod znakiem Tytusa - na 6 komiksów jakie ukazały się w 1973r. aż 5 było z serii Tytus, Romek i A'Tomek. Tym wyjątkiem był "Kopernik", do którego scenariusz napisał jednak H.J. Chmielewski ;).
Ważnym wydarzeniem było 25-lecie Świata Młodych. Z tej okazji ukazał się numer specjalny (Nr 17, 27 lutego 1973r., wtorek). W numerze, na środkowych stronach rozegrał się pojedynek między Tytusem i Rzepem. O zwycięstwie mieli zadecydować czytelnicy, i oczywiście wygrał Tytus. Numer z okazji 25-lecia nie jest taką gratką dla kolekcjonera, jak numer na 35-lecie ŚM, który jest w całości wypełniony komiksami.


1974

Rok 1974 był rokiem zmian w Świecie Młodych. Jedną z nich było utracenie przez Tytusa pozycji głównego bohatera ŚM. Dotychczas to Tytus był postacią, która pojawiała się na łamach gazety, zarówno w komiksach jak i na pozostałych stronach jako element szaty graficznej. Jeszcze w 1973r. pojawiały się komiksy okolicznościowe z Tytusem z okazji Świąt Wielkanocnych, Dnia Dziecka, Świąt Bożego Narodzenia. Od 1974r. bytność Tytusa w gazecie ograniczyła się praktycznie do komiksów wieloodcinkowych. W 1974r. wydrukowano 2 komiksy - wyprawę młynkolotem, której nie wydano w albumie, oraz pierwszy kolorowy komiks o Tytusie - Księgę XI. W następnych latach komiksy o Tytusie pojawiały się już rzadko, nie było już żadnych komiksów okolicznościowych. A wszystkie komiksy, to znane z wydań albumowych odsłony kolejnych ksiąg.
W 1974r. w ŚM rozpoczęła pracę Szarlota Pawel i narodziła się jej sztandarowa postać - Kleks. Śmiało można powiedzieć, że został on następcą Tytusa. W następnych latach, to Kleks zdominował ŚM, zarówno w komiksach, jak i jako stały element szaty graficznej.

Drugą i chyba najważniejszą zmianą, było pojawienie się pierwszego kolorowego Świata Młodych. W piątek 19 lipca 1974r (Nr 58) w rocznicę 30-lecia PRL ukazał się pierwszy kolorowy numer Świata Młodych. Był to zwiastun zmian jakie miały nastąpić. Następne numery drukowano jednak w starej, czarno-białej szacie. Właściwa rewolucja zaczęła się prawie 3 miesiące później. Od numeru 79 (1 października 1974r, wtorek) rozpoczęto druk każdego numeru w kolorze. Za zmianą szaty graficznej poszła zmiana częstotliwości ukazywania się - dotychczas ŚM ukazywał się dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki, przy czym komiksy ukazywały się tylko we wtorki. Teraz gazeta zaczęła się ukazywać trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty, a komiks drukowano w każdym numerze.


1975

Janusz Christa i Tadeusz Baranowski, to dwaj autorzy, których komiksy pojawiły się po raz pierwszy w Świecie Młodych w 1975r. Ten pierwszy przeszedł do Świata Młodych po zakończeniu współpracy z "Wieczorem Wybrzeża", gdzie stworzył postacie Kajtka i Koka, a później Kajka i Kokosza. W ŚM drukowano właśnie przygody tej drugiej pary przyjaciół, a pierwszym komiksem była "Szkoła latania". T. Baranowski pracę w Świecie Młodych rozpoczynał od komiksu "Ten piekielny Barnaba", w którym wykonał rysunki do scenariusza J. Dąbrowskiego.
Świat Młodych z 1975r, był pierwszym rocznikiem całym wydanym w kolorze.
Zwiększenie częstotliwości ukazywania się do trzech numerów w tygodniu, które nastąpiło pod koniec 1974r. oraz to, że w każdym numerze był komiks, spowodowało, że zaczęły przeważać komiksy wieloodcinkowe, mające do 30 i więcej odcinków. Było to nauturalną konsekwencją tego, że w końcu zniknęła bariera ograniczająca rysowników. Mieli oni teraz do zagospodarowania aż dwie strony tygodniowo więcej, mogli więc znacznie rozszerzać scenariusze, co było oczywistą korzyścią dla czytelników, którzy dłużej "rozkoszowali" się przygodami swoich ulubionych bohaterów.
W 1975r. ukazały się trzy takie komiksy, podczas gdy w 1976r, każdy komiks miał już od 20 do 35 odcinków.Copyright (c) 2003 Dariusz Paluszkiewicz
Wszelkie materiały tekstowe zawarte na stronie są własnością autora. Publikowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora prawnie zabronione